مراقبت ها و آمادگی های قبل از آنژیوگرافی

مراقبت ها و آمادگی های قبل از آنژیوگرافی

قبل از آنژیوگرافی لازم است که به نکاتی که توسط مجله علمی آموزشی پرستاری ایرانیان گرداری شده است توجه داشته باشید تا عمل موفقیت آمیزی را تجربه کنید.

سوابق پزشگی خود را قبل از آنژیوگرافی با پزشک در میان بگذارید. درصورتی که قرار است داروهای معمول هر صبح خود را استفاده کنید، با پزشک مشورت کنید. اگر به دیالت دچار بیماری هستید، در باره مصرف انسولین یا داروهای خوراکی قند خون، از پزشک کمک گرفته و با او مشورت کنید.

مواردی که قبل از آنژوگرافی با پزشک خود مطرح کنید

– اگر مشکلات کلیه یا خونریزی دارید و یا سابقه آسم دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. اگر هر یک از موارد گفته شده وجود دارد، ممکن است موارد احتیاطی خاصی برای شما در نظر گرفته شود.

–درصورتی که آسپرین مصرف می کنید، احتمال دارد پزشک از شما بخواهد تا از آن و سایر رقیق کننده ها چند روز قبل از آزمایش، استفاده نکنید. برای مصرف مجدد این داروها حتما با پزشک صحبت کنید.

– ممکن است قبل از آنژیوگرافی از شما یک سری آزمایشات گرفته شود. همچنین، از شما خون گرفته شود یا الکتروکاردیوگرام انجام شود.توصیه می شود با تجویز و نظر پزشک، تمام پیش آزمون های لازم را انجام دهید.

–پس از نیمه شب، حجم معده خود را سنگین نکنید، بهتر است شب قبل از آنژیوگرافی مواد غذایی مصرف نکنید . بیشتر آنژیوگرافی ها برای ساعت صبح برنامه ریزی می شود.

–اگر زمان تست اواسط روز باشد، بهتر است ۴ تا ۸ ساعت قبل از تست، غذا مصرف نکنید.

– درسته که آنژیوگرافی یک روش ساده است، اما شما باید مواردی را رعایت کنید تا مشکلی به وجود نیاید. این موارد عبارتند از: برداشتن لنزهای تماسی، موی مصنوعی، ناخن مصنوعی، عینک و طلا و جواهر قبل از آزمایش (در صورت لزوم جواهرات خود را در خانه بگذارید).

– قبل از آزمایش مثانه خود را خالی کنید چون آنژیوگرافی ممکن است کمی طول بکشد. بیمار باید ۸ ساعت قبل از آنژیوگرافی تمام موارد ذکر شده توسط پزشک را رعایت کرده باشد.

ممکن است قبل از آزمایش، یا در صبح روز قبل از تست، داروهایی طبق نظر پزشک برای بیمار تجویز شود. پس از شرح سابقه پزشکی توسط بیمار، رضایت نامه امضاء می شود. بیمار باید به پزشک اطلاع دهد که آیا او به غذاهای دریایی حساسیت دارد یا نه و در صورتی که در مصرف دارویی خاص واکنش و حساسیت دارید، باید به پزشک اطلاع دهید.

پس از آن، تیم مراقبت های بهداشتی ممکن است یک معاینه فیزیکی را انجام دهند و نشانه های حیاتی بیمار، بخصوص فشار خون و ضربان قلب را بررسی کند.

نحوه انجام آنژیوگرافی

آنژیوگرافی عروق کرونری روشی است که در طی آن از اشعه ایکس برای تصویربرداری و مشاهده رگ های خونی قلب استفاده می شود و در این روش از کاتتریزه قلبی (قلب) کمک گرفته می شود در این روش می توان هم برای تشخیص و هم درمان بیماری های قلب و بررسی رگ های خونی م استفاده کرد.

به طور کلی، آنژیوگرافی عروق کرونر به تشخیص بیماری های قلبی کمک می کند و شایع ترین نوع آنژوگرافی روش کاتتریزاسیون قلب است.

اغلب برای بیماران قبل از آنژیوگرافی آرام بخش تجویز شود تا سبب تسکین او در طول آزمایش شود. در ابتدای کار آنژیوگرافی ناحیه ای از بدن بیمار، معمولا کشاله ران و یا دست، تمیز کرده و آن منطقه را با بی حسی موضعی کاملا بی حس می کنند، بنابراین در طول کار شما هیچ دردی احساس نخواهید کرد و شاهد انجام آنژیوگرافی می باشید و متخصص می تواند روند کار را برای شما توضیح دهد.

پزشک متخصص قلب پس از بی حسی موضعی،  کاتتر ( یک لوله توخالی نازک) را از طریق شریان های بدن عبور داده و آن را به قلب می رساند. هنگامی که کاتتر به سمت قلب ارسال می شود، می توان از طریق آن، مایع حاجب رنگی را به رگ های خونی قلب تزریق کرد. ماده حاجب سبب می شود تا تمام بخش های قلب و رگ ها و شریان ها از طریق اشعه ایکس قابل مشاهده باشد.

پس از آن دستگاه اشعه ایکس به سرعت تصویر برداری را انجام میدهد، که این تصاویر به طور دقیق از داخل رگ های خونی بیمار گرفته می شود. ماده رنگی به پزشک کمک می کند تا هرگونه انسداد در جریان خون، برجسته سازی شده و قابل دید باشد.

اگر در حین آنژوگرافی دچار  درد در قفسه سینه و مشکلات دیگر شدید بلافاصله به پزشک اطلاع دهید. در برخی موارد و در صورت لزوم، پزشک همچنین می تواند روش هایی مانند آنژیوپلاستی را در طی آنژیوگرافی عروق کرونر انجام دهد.

بعد از آزمایش، کاتتر را از بدن خارج می کنند و ممکن است بیمار در محل تزریق کمی احساس فشار کند، محل تزریق را محکم فشار می دهند و این کار برای جلوگیری از خونریزی انجام می شود. در صورتی که کاتتر از کشاله ران بیمار هدایت شده باشد، به منظور جلوگیری از خونریزی از بیمار می خواهند تا به سمت عقب دراز بکشد.

موارد استفاده از آنژیوگرافی

آنژیوگرافی ممکن است بین ۳۰ تا ۶۰ دقیقه طول بی انجامد. آنژیوگرافی در موارد زیر برای بیمار توصیه می شود:

 • درد قفسه سینه آتیپیک
 • قبل از انجام عمل جراحی قلب
 • زمانی که در معرض خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر هستید
 • آنژین صدری قلبی که تشدید شده و از بین نرفته باشد و در زمان استراحت تنگی نفس ایجاد شود. (آنژین ناپایدار و تنگی آئورت)
 • آنژین برای اولین بار
 • زمانی که سایر تست ها عادی باشند ولی تست عصبی قلب غیرطبیعی باشد
 • حمله قلبی

خطرات

آنژیوگرام عروق کرونر همانند برخی از روش های تشخیص و درمان قلب و عروق ممکن است دارای خطراتی باشد از جمله:

 • آسیب به سرخرگ کاتتر شده
 • پاره شدن کاتتر در قلب یا شریان شما
 • خونریزی بیش از حد
 • حمله قلبی
 • سکته مغزی
 • واکنش های آلرژیک به رنگ یا داروهایی که در طول درمان استفاده می شود
 • آسیب کلیه
 • عفونت
 • ریتم های نامنظم قلب (آریتمی)
 • آسیب بر اثر قرار گرفتن در معرض اشعه X

  نتایج

  طبیعی بودن نتایج آزمایش آنژیوگرافی نشان دهنده آن است که هیچ گونه انسدادی در رگ ها و شریان ها مشاهده نشده است. و یک نتیجه غیر طبیعی ممکن است به این معنی باشد که یک یا گاهی چند شریان مسدود شده باشد. این آزمایش می تواند وضعیت تمام عروق کرونر و انسداد و شدت آن را نمایش دهد.

  اگر انسداد در شریان دیده شود، ممکن است پزشک در همان روند آنژیوگرافی، از روش مداخله عروق کرونر (PCI)، برای باز کردن انسداد، استفاده کند و یا ممکن است به دلایل مختلف پس انجام تصاویربرداری آنژیوگرافی؛ بطور دقیق میزان و شدت تمام انسداد های شریان کرونری را بررسی و پس از آن برای درمان اقدام کند.

  همچنین، آنژیوگرافی برای بیماران مبتلا به آنژین ناشی از انسداد رگ و یا حمله قلبی (انفارکتوس میوکارد) یا افرادی که آزمایش های غیرتهاجمی مانند آزمون های استرس دارند، به پزشک معالج کمک می کند تا درمان بهینه را انتخاب کند.

  روش درمان می تواند شامل تجویز داروها، استنتاج کرونری، آتروکتومی، آنژیوپلاستی بالون یا عمل جراحی بای پس عروق کرونر باشد.

جدیدترین پست های پرستار ایرانی را در ایمیل خود دریافت کنید

با عضویت در خبرنامه میتوانید زودتر از همه از اخبار و مقالات تخصصی جدید مطلع شوید. تنها کافیست آدرس ایمیل خود را وارد کنید.

درباره نویسنده

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + یک =