جای جوش صورت

جای جوش صورت

همانطور که آکنه روی صورت می تواند بد باشد ، جای جوش های باقی مانده که بر اثر آسیب به لایه های عمقی تر پوست به وجود می آید می تواند بدتر باشد.

 

نکاتی در مورد باقی ماندن جای جوش روی صورت

همراهان مجله علمی آموزشی پرستاری ایرانیان ، همانگونه که خوب می دانیدبعد از بهبود جوش صورت، جای آن یک لکه قرمز باقی می ماند . که به آن ، ماکول Macule گفته می شود . ماکول ها ، آخرین علامت التهاب در پوست هستند و حدودا تا شش ماه باقی می مانند. ممکن است جای جوش قهوه ای رنگ به وجود بیاید که به آن اصطلاحا هیپرپیگمانتاسیون بعد از التهاب می گویند.
سلول های دارای رنگدانه پیگمان پوست، بر اثر فرایند التهاب و خارش تحریک شده و تیره تر می شود. این تیره گی ممکن است تا ۱۸ ماه باقی بماند. جای جوش های واقعی معمولا  به مدت طولانی تری باقی میماند این امر هم به خاطر صدماتی که به علت وجود آکنه ایجاد شده اند و هم بخاطر تلاشی که خود بدن برای ترمیم آسیبها به میکند ایجاد می شود.

برخی از افراد را می بینیم که نسبت به سایرین بیشتر مستعد بروز جوشگاه شده اند. نحوه ایجاد جای جوش هنوز به خوبی مشخص نشده است اما بیشتر در مواقع آکنه های شدید ، همراه ندول ها با کیست ها به وجود می آید.

عکس جای جوش برآمده

 

جای جوش را به چند گروه می توان تقسیم کرد ؟

  • جای جوش که فرو رفته
  • جای جوش که برآمده

هشت اشتباه رایج درباره جوش و دلایل و دمان جوش صورت در ادامه خواهیم خواند با مجله علمی آموزشی پرستاری ایرانیان همراه باشید.

 

نکاتی در مورد جوشگاه ها به خاطر بسپارید :

  • جای جوش حتما به آکنه شدید به وجود نمیاید.
  • فشار دادن و ترکاندن و راه حل های غلط در به وجود آمدن جای جوش موثر است.
  • ممکن است جای جوش تا چندین سال بعداز جوش باقی بماند.
  • درمان آکنه درهمان مراحل اولیه باعث کم شدن احتمال جای جوش خواهد شد . بدست آوردن یک راه حل خوب برای جای جوش مشکل است مخصوصا اگر جای جوش از نوع فرورفته باشد گاها فقط ۳۵ تا ۵۰ درصد بهبودی جای جوش صورت می گیرد.

سوال :  بعد از درمان با داروی ایزوترتینوئین ( آکوتان) ، با وجود بهبود کامل آکنه، هنوز جای جوش ها قرمز هستند . آیا این قرمزی هم برطرف خواهد شد؟

بله ، بعد از درمان با ایزوترتینوئین برای مدت چنیدن ماه پوست کاملا التهابی و قرمز به نظر آید اما نگران نباشید بعد از مدتی دوباره به حالت طبیعی خود باز میگردد . به دلیل التهاب آکنه و بر اثر خشک کنندگی  داروی ایزوترتینوئین ، پوست دچار قرمزی  می شود .شما می توانید با استفاده از مرطوب کننده ها روند بهبود قرمزی را تسریع ببخشید.

 

سوال : تقریبا ۱۰ سال پیش به آکنه دچار شدم و حالا با اینکه آکنه خوب شده است اما جای جوش ها هنوز باقی مانده آیا استفاده از کرم میتواند پوست را بهبود بخشد؟

استفاده از کرم ها نمی تواند به شما کمک کند ولی در صورتی که جای جوش های شما سطحی هستند ، شما می توانید از کرم های مرطوب کننده استفاده کنید تا پوست شاداب تری داشته باشید بکار بردن کرم ترتینوئین نیز می تواند تا حدی موثر باشد . توجه داشته باشید درصورتی که از کرم های ترتینوئین استفاده می کنید ، شما باید از نور آفتاب دوری کنید و در هنگام بیرون رفتن از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید.

 

سوال : جوشگاهای فرورفته عمیقی در صورتم به علت آکنه ای که من قبلا داشته ام وجود دارد. من شنیده ام که ویتامین e می تواند در برطرف کردن جای جوش کمک کننده باشد ؟

هیچ دلیل علمی وجود ندارد که ثابت کند ویتامین e برای از بین بردن جای جوش موثر است. با این وجود، اکثر کرم های حاوی ویتامین e ، برای سلامت پوست موثر هستند و  ممکن است به پنهان کردن جای جوش های شما نیز کمک کند..

جای جوش فرو رفته

جدیدترین پست های پرستار ایرانی را در ایمیل خود دریافت کنید

با عضویت در خبرنامه میتوانید زودتر از همه از اخبار و مقالات تخصصی جدید مطلع شوید. تنها کافیست آدرس ایمیل خود را وارد کنید.

درباره نویسنده

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + شانزده =