فیستول مقعدی نشانه ها ودرمان آن

فیستول مقعدی نشانه ها ودرمان آن

فیستول مقعدی یک تونل بسیار کوچک  باریک که از مجرای مقعدی به سطح خارجی پوست نزدیک دهانه مقعد راه پیدا می گند که باعث می شود چرک آب گونه از این راه به بیرون راه یابد و سبب تحریک پوست ناحیه می گردد . در مجله علمی آموزشی پرستاری ایرانیان به این بیماری خواهیم پرداخت.

جراحی فیستول مقعدی به چه صورت انجام می شود ؟

جراحی و برداشتن مسیر فیستول مقعدی به طور کامل که معمولا با درد و عود موضعی فیستول همراه است در اغلب موارد وقتی اسفنکتر مقعدی هم قطع شود با بی اختیاری مدفوعی همراه است .

یکی دیگر از روش های درمان باز کردن مسیر فیستول است که البته این روش هم دارای مشکلاتی زیادی ازجمله؛ بی اختیاری مدفوعی، طولانی بودن زمان نقاهت و جوش خوردگی ، صدمه به اسفنکتر مقعدی و حتی عود مجدد فیستول است .یکی از مهمترین علل ایجاد فیستول مقعد ، آبسه مقعدی می باشد .

عمل جراحی فیستول مقعدی

آبسه اطراف مقعد چیست ؟

زمانیکه دهانه غده هایی که در مجاور مقعد هستند بسته شوند، غده دچار عفونت می شود و و به مرور ملتهب می شود که حاوی چرک خواهد شد. معمولا این حالت سبب ایجاد آبسه در نزدیکی مقعد می شود .

مشکلات تاخیر در درمان آبسه مقعدی چیست؟

باعث می شود که علائم عفونت در بیمار پخش شودو عفونت در بدن بیمار کسترش یابد .گاهی همین آبسه علت بروز فیستول مقعد است.

در صورتیکه این بیمای تشدید شود باید بافت های مرده اطراف محل آبسه را با جراحی برداشت، تاخیر در درمان به موقع آبسه در افراد که دارای سیستم ایمنی کمی هستند و یا افراد مبتلا به دیابت و افراد مسن ، ممکن است خطر مرگ نیز داشته باشد .

فیستول مقعدی

 

بهترین شیوه درمان فیستول مقعدی چیست ؟

بهترین راه درمان فیستول روش VAAFT  است زیرا با استفاده از دوربین بدون باز کردن و جراحی باز انحام می گیرد . از محاسن استفاده از این شیوه دوران بستری کوتاه مدت در بیمارستان و انجام جراحی به صورت سرپایی است ودرصورت نداشتن مشکل بیمار پس از چند ساعت می تواند ترخیص شود . چون جراحی با دوربین انجام می شود به پانسمان وسیع احتیاجی نیست . همچنین با درد و هزینه ی کمتر  نیز همراه است و به دلیل گوتاهی دوره ی نقاهت افراد می توانند زود به محل کار خود بازگردند.

مهمترین ویژگی این روش این است که به اسفنکتر مقعدی آسیب وارد نمیشود و در نتیجه بیمار دچار بی اختیاری مدفوعی نخواهد شد .در این عمل  بیمار حتی پس از مدفوع نیز می تواند به راحتی پانسمان خود را روی زخم بگذارد و استراحت کند زیرا معمولا در این جراحی از بخیه استفاده نمی شود .

لیزر فیستول مقعدی

رژیم غذایی پس از عمل فیستول مقعدی

سبزی،سالاد و میوه مفید هستند اما آب میوه توصیه نمی شود به هرحال باید غذاهایی که باعث یبوست می شوند مصرف نکنید و از غذا هایی مانند سوپ استفاده کنید.

 

غذا پس از عمل

جدیدترین پست های پرستار ایرانی را در ایمیل خود دریافت کنید

با عضویت در خبرنامه میتوانید زودتر از همه از اخبار و مقالات تخصصی جدید مطلع شوید. تنها کافیست آدرس ایمیل خود را وارد کنید.

درباره نویسنده

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + هجده =